Leden 2017

Jóga

31. ledna 2017 v 16:59 | Lexi |  Diet
Nazdárek,
vzhledem k tomu, že pár z vás psalo, že by jógu chtělo zkusit, nebo že ji cvičí, napadlo mě udělat článek. Vzhledem k tomu, že mám za sebou teď už 4 roky jógy, tak mám projitých spoustu webů, youtuberů, knížek, pár kurzů, atp.
Odkazy na dobrá videa, yt budou dole, pod textem...

Asi bych to měla nejdřív trochu popsat. Jóga je filosofie, ne cvičení. Jóga, to je něco, jako křesťanství, buddhismus, nebo i satanismus, whatever. Jde teda o myšlenku v prvé řadě.
Tahle myšlenka jsou tři základní věci:
 • karma (zákon příčiny a následku)
 • dharma (cíl života)
 • daršany (škola, učení)

Existuje tzv. cesta jógy, teď mylím 7 nebo 8. Začíná se vývojem správného jednání, končí se spojením s vyšším dobrem/vesmírem/vyšší mocí/whoever.
Jde to:
 • Jama (vývoj správného jednání): pravdivost, nenásilnost, nesobeckost, mravnost, bezmajetnost
 • Nijama (vývoj duchovních hodnot): čistota, sucit, askeze, studium véd (v naší době už spíš texty, knihy), oddanost Vyšší moci
 • Ásana: vývoj držení těla (o tom vlastně slyšeli asi všichni, je to to, co považují za jógu - fyzické cvičení)
 • Pránajáma: vývoj dechu, výdechu, zadržení dechu
 • Pratjáhára: vývoj nelpění na objektech smyslů
 • Dhárána: vývoj zaměření smyslů
 • Dhjána: vývoj meditace o Vyšší moci
 • Samádhi: vývoj spojení s Vyšší mocí

Odvětví jógy
Je to trochu složitější, že? Pro úplného laika asi jo. Teď vás zmatu ještě víc...
Nejzákladnějšími odvětvími jógy jsou:
 • bhaktijóga
 • džnánajóga
 • karmajóga
Až z nich vycházejí známější směry, jakožto hathajóga, mantrajóga, tantrajóga, etc...
V současné době se rozvíjí spousta nových směrů, které už snad známe všichni, jako jsou ashtanga jóga, bikram jóga, power jóga, vinyasa flow jóga, ashtanga vinyasa flow jóga, iyengar jóga, gravid jóga, atd.

Hatha jóga
Součástí je ovládání dechu, asány a meditace. Mezi jednotlivými ásanami je pauza na meditaci. Jde o vnímání dvou energií. Tohle bych doporučila začátečníkům, co se opravdu chtějí věnovat józe, ale potřebují někde začít.

Ashtanga vinyasa jóga
Jsou tři série. Od úplného začátečníka, po úplného mastera. Celá série je tak cca na hodinku a půl, a když si ji každý den dáte celou, tak vás snížení váhy rozhodně nemine. Problém však je, že pro úplného začátečníka je to moc "rychlé zasvěcení", a to i odradí.
Opět se jedná o ovládání dechu, ásany, zde je však plynulá návaznost ásan. Je typická dynamickým spojením dechu a plynulých přechodů mezi jednotlivými pozicemi.

Power jóga
Asi nejznámější jóga ve světě fitness a hubnutí. Je to dynamická jóga, kde se opět (jako u ashtangy) spojuje dech s plynulým napojením ásan v návaznosti na pozdrav slunce.

Vinyasa jóga
Založena na dýchání (vinyasa = pohyb sladěný s dechem). Vinyasa přechází z každé jedné pozice podle nádechu a výdechu. Nevhodné pro úplné začátečníky.

A teď konečně přejdu k věci... nikdo asi není úplný analfabet, umí si naťukat do YT power yoga, nebo hatha yoga, nebo yoga for loose weight, atp. Já vám jen doporučím, co je podle mě dobrý :)

Pokud chcete opravdu začít, věnovat se tomu do hloubky, doporučuji 31 day yoga revolution, Yoga with Adriene (na to bohužel na svém channelu ještě nemá složku). Je to vážně pro úplně začátky. K tomu 30 day total body yoga, Yoga with Tim, a budete mít skvělý základ.

Ashtanga se mi skvěle cvičí s Lesley Fightmaster. Je to celá první série - ale tu teď u ní nemůžu najít. Má taky nějak 90 days yoga tuším, na každý den něco :). (Yoga fix 90).

Dál není marný zkusit SarahBethYoga, má tam Power yogu, Vinyasa yogu, Hatha yogu, a Restorative yogu.

Super na spalování a hubnutí je Ali Kamenova Interval Yoga. U toho se potím a teču a posiluju, jak prase. Teď koukám, že je těhotná, ale před těhotenstvím měla super postavu... vůbec se nedivím, proč!

Já se učila podle Tary Stiles, ale měla krátká videa, a nenaučila mě klid a jak vlastně se do té pozice dostat, jak si neublížit, atp.

Momentálně asi nejznámější osobností jógy, je Kino MacGregor, KinoYoga. Když jsem začínala já, ještě žádná delší videa neměla, ale teď se koukám, že i má.

Pokud byste chtěly i tipy ohledně jógy na něco jiného, klidně se optejte. Když si na něco ještě vzpomenu, určitě nějaký ten link přihodím. :)

Pa kočky...

Jídelníček 31.01.17

31. ledna 2017 v 8:35 | Lexi |  Jídelníček - Lexi
Snídaně: rohlík, šunka, sýr (218 kcal)
Svačina: káva, rohlík s rybí pomazánkou (116 kcal)
Oběd: kuřecí prsa grilovaná (142 kcal)
Svačina: káva s mlékem (92 kcal)
Večeře: banán (38 kcal)

Celkem: 608 kcal

Activity
Jóga (160 kcal)


Jídelníček 30.01.17

30. ledna 2017 v 17:34 | Lexi |  Jídelníček - Lexi
Snídaně: káva s mlékem (kcal)
Svačina: --
Oběd: zapečná tortilla (383 kcal)
Svačina: --
Večeře: tortilla again (282 kcal)

Celkem: 717 kcal

Activity
Jóga (133 kcal)
Posilování (44 kcal)

Edit 20:16:
Učím se a šibe mi z toho... skoro bych měla i chuť něco si dát, ale nedám. Prostě ne. Zítra se mi tak nechce na praxi, vstávat 3:30... achjo. Ale myslím, že nějakej edit ještě bude :D... zatím XOXO.

Edit 20:23:
Prosím, ať tam ráno na váze je 64! Prosím... prosím. I když v to moc nedoufám, protože jsem zavodněná z krámů (který měly už dávno přijít!).

Edit 21:41:
Stoupla jsem si na váhu. Že já kráva to dělala... what a fool! 65,7 kg. Really? Like... like... really? Like really? Achjo.
Navíc chuť k jídlu se stupňuje.

Edit 22:15:
Dostavuje se otupělost. Místo chuti k jídlu se společně s otupělostí dostavil hlad s kámošem kručením. Ale hlad se dá ignorovat lépe, než chuť, vlastně naprosto perfektně, so Im happy for it. May some new edit will comes... Idk. Vlastně ani nevím, spát, či nespát? Who knows. Uvidím, možná to trochu spánku chtít bude.
Jenomže, na druhou stranu, když jsem unavená, jsem otupělá. Když jsem otupělá, všechno snáším lépe. Možná by to nebylo na škodu.
Navíc, když nepůjdu spát, tak nemusím zažít ten nepříjemný pocit při vstávání... fuck logic.

Edit 23:29:
Asi to nedávám. Otázek je 25 a já toho teda fakt moc neumím. Pozítří to je. Za dva dny se doktorkou nestanu, ale můžu se o to pokusit... nicméně to asi zabalím. Ještě jsem se koukala do zrcadla, to byla bída... nebudu plýtvat slovy.
XOXO ladies

Edit 0:55:
Z praxe jsem se musela omluvit. Teď se jen hrozně moc těším na ten b/p, co zítra spáchám. Ale musím se i učit! Jsem hrozná... tohle byl last edit. Protože jdu fakt spát.

Mějte se....:)

Help!

28. ledna 2017 v 11:20 | Lexi |  Diary
Zdravím kočky,
potřebuju pomoct. Předevčírem jsem se téměř rozešla s přítelem. Už je toho na mě hodně, chová se strašně výchovně, neuklízí si a pak, když řeknu, že neuklízí, je strašně ublížený. Pořád mě kontroluje, ale spíš tím způsobem, že když chci někam jet, neebo jít do posilky, tak se mě zeptá 'A máš na to?'. Když se potřebuju učit, a on zrovna jde uklízet, tak si pro sebe mumlá něco jako 'Tyvole, tak to ne..', ale abych to slyšela. Nebo chci zůstat doma, když on chce jet k jeho rodičům - strašnej problém. Cítím se strašně utlačovaná. Vůbec nevím, co si počít.
Řekla jsem mu, že ještě jednou, a končím. Není to samozřejmě jen tohle, je to trochu ještě jinak, možná jsem i velká cíťa. Já nevím.
Člověk by řekl, že by sekal latinu, když mu teče do bot, ale on je naopak o to horší. A já nevím, tohle nechci zažívat celý život. Nadruhou stranu, když jsou hezký chvíle, tak stojí fakt za to... holky, váš názor mi určitě pomůže, prosím!
Předem díky...
XOXO

Jídelníček 27.01.17

27. ledna 2017 v 17:28 | Lexi |  Jídelníček - Lexi
Snídaně: rohlík se šunkou a sýrem, káva (272 kcal)
Svačina: banán (113 kcal)
Oběd: raw protein (67 kcal)
Svačina: sushi (194 kcal)
Večeře: tuňáková pomazánka (279 kcal)

Celkem: 922 kcal

Activity
Jóga stretching (50 kcal)


Jídelníček 26.01.17

26. ledna 2017 v 18:24 | Lexi |  Jídelníček - Lexi
Snídaně: káva s mlékem, bageta (144 kcal)
Svačina: bageta (38 kcal)
Oběd: kuřecí stehno, b/p (248 kcal bez b/p)
Svačina: káva s mlékem (95 kcal)
Večeře: sushi, tuňáková pomazánka (398 kcal)

Celkem: 923 kcal

Activity
Jóga (211 kcal)

Jídelníček 25.01.17

25. ledna 2017 v 20:34 | Lexi |  Jídelníček - Lexi
Snídaně: tapioca kaše s chia semínky a tvarohem, káva s mlékem (285 kcal)
Svačina:
Oběd: rizoto, guláš
Svačina: pletenec, čokoládová tyčinka
Večeře: čínské nudle, sladké oplatky

Celkem: EPIC FAIL NUMBER

Ranní váha 64,7 kg. Myslím, že jsem si to celým dneškem dost pokazila. Moje nejhorší obavy se naplňují - žeru. Jsem nervózní z té zkoušky, jednu mám zítra, další pak až v únoru... bojím se té únorové, takže horor nekončí.

Hrozný hlad mám. Dokonce se kvůli tomu budím i v noci. Že mi kručí v žaludku. Normální? Snad to je tím, že mám dostat krámy. A teda že je dostanu :D ...

Asi dám nějakou tea & coffee diet, nebo nevím...
Žeru i při psaní tohohle článku... to je konec.
Mějte se krásky.
XOXO

Inspiration 0.15

25. ledna 2017 v 15:09 | Lexi |  Gallery
Dneska trochu hubenější.

Jídelníček 24.01.17

25. ledna 2017 v 7:48 | Lexi |  Jídelníček - Lexi
Snídaně: cappuccino, bageta (873 kcal)
Svačina: cc light
Oběd: --
Svačina: qurrito, starbucks kafe (430 kcal)
Večeře: plátek vepřového (126 kcal)
Navíc: Japonslá směs (123 kcal)

Celkem: 970 kcal

Activity
Chůze (281 kcal a možná víc, chůze celý dopolko)

Sick

23. ledna 2017 v 16:47 | Lexi |  Jídelníček - Lexi
Asi trochu trigger warning.